Tarihçe

otomotiv-politi

Otomotive uzanan “DOST – EL” olma ilkesiyle, gelişen Türkiye‘nin otomotiv sektöründeki lider kuruluşu olma yolunda hızla ilerleyen Dostel 1970 Yılında Sn. Tarik Yücel tarafından kurulmuştur.

İstanbul Topkapı’da atölye olarak faaliyetlerine başlayan Dostel, 1974 yılında İstanbul Kartal‘da 1800m2 ‘lik kendi binasına taşınmıştır.

1980’lerin başından itibaren  Jawa motosiklet, Skoda şase ve Beldesan bisiklet parçaları üretimi gerçekleştiren Dostel 1986 yılından sonra ise lsuzu ve Ford OTOSAN ticari araçların komple kaynaklı şase sac parçalarının üretimine geçmiştir.

Dostel 90’lı yıllarda sektöründe önde gelen firmaların arasında yer almak adına büyük adımlar atmıştır.

1990 yılında yapılan tezgah yatırımları sayesinde daha komplike ve hassas kalıplar Dostel kalıphanesinde üretilmeye başlanmıştır.

1993 yılında Gebze OSB 5500m2 ‘lik D1 fabrikasına taşınarak gelişmeye devam eden firmamız bilgisayar destekli tasarım, üretim (CAD / CAM) ve bununla uyumlu CMM ölçme makineleriyle sürekli gelişme hedeflerini müşterilerinin istekleri doğrultusunda faaliyete geçirmiştir.

D1 fabrikası ve Dostel ‘in büyüyen yapısına ek olarak 2006 yılında yüksek adetli üretimler için kaynak ve tandem pres hatlarından oluşan 10.500m2 ‘lik D2 Fabrikasını yine Gebze OSB içerisinde devreye almıştır.

Otomotiv sektörüne kalıp, sac parça ve montajlı parça üretimleri ile hizmet veren Dostel; sahip olduğu engin tecrübe, yönetim sistemleri ve dinamik ekibi sayesinde toplam 2 lokasyonda 16.000 m2 alanda müşterilerine sunduğu hizmetler ile uluslar arası standartları yakalamış ve bu sayede Türkiye, Avrupa ve Amerika da gerçekleştirilen projelerde tüm beklentileri kalite standartları çerçevesinde karşılamıştır.

Gebze OSB bölgesinde yer alan D2 fabrikası günümüzün modern sistemlerinin uygulandığı otomasyonlu üretim hatlarına sahiptir

Sac malzeme departmanı üretimde kullanılacak sacları talep edilen boy ölçülerine getirmektedir. Hazırlanan saclar 100 Ton ila 1100 Ton arasında değişen hidrolik ve mekanik preslerde üretime alınmaktadır.

Sac şekillendirme prosesleri robot otomasyonlu tandem, progresif ve transfer pres hatlarında gerçekleştirilmektedir. Buna paralel olarak montaj hatlarında gerçekleştirilen tüm gaz altı ve punta kaynak prosesleri de 7 eksenli robotlar tarafından yapılmaktadır.

Üretim hatlarında kullanılan robotlar, otomatik somun ve cıvata besleme sistemleri, kontrol fikstürleri ile yapılan kontroller sıfır hata ilkesi ile seri üretimler gerçekleştirilmektedir.

Kalite laboratuarında, yapılan bilgisayar destekli ölçümler sayesinde hatasız üretim hedeflerinin sağlanmasının yanı sıra, ürünler için müşteri istekleri doğrultusunda testler yapılmakta ve onaylı dış kaynaklı kuruluşlarda ölçme ve kontrol cihazlarının kalibrasyon işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Üretimden stok alanına aktarılan ürünler son kontrol işlemlerinden sonra müşteri taleplerine uygun standartlarda ambalajlanarak sevk edilmektedir.

Dostel deneyimli proje, mühendislik ve kalıphane kadrosu ile müşterilerinin önem ve öncelik verdiği projelerde yer almış, başta Türkiye olmak üzere; Amerika ve Avrupa projelerinde parça ve kalıp imalatını gerçekleştirmiştir.

Ürünler için hazırlanan kalıp tasarımları tecrübeli bir ekip ile kontrol edilmekte; onaylanan tasarımlar kalıp üretim birimine aktarılmaktadır.

Üretime alınan ve işlemeleri tamamlanan kalıplar montaj ekiplerine aktarılarak montaj ve alıştırma işlemleri yapılır.

Kalıplar seri üretime tamamen devredilmeden önce parça ve kalıpların müşteri isteklerine uygun olarak üretilip üretilmediğini ölçüm, kontrol ve testler ile onaylayarak ilgili birimleri bilgilendirmektedir.

Bu işlemlerden sonra kalıplar deneme preslerinde numune basımları yapılıp test edilerek üretim ve kalite ekipleri eşliğinde seri üretim preslerinde devreye alınır.

Dostel 2011 yılından itibaren sac şekillendirme proseslerinde transfer ve robot otomasyon metotlarını kullanarak üretim yapmaya başlamıştır.

Büyük şase parçalarında kazandığı teknik tecrübeyi küçük ve kompleks parça gurubuna da yansıtarak bu parça gurubunu da rekabetçi olduğu ürün gamına eklemiştir.

Montaj bölümlerinde tamamı robot otomasyonlu kaynak hücrelerinde şasi grubu, tampon, taban sacı ve torpido paneli üretilmektedir.

Punta, gaz altı kaynak ve aktarma robotlarından oluşan tesisimizde sürekli akışla üretilen ürünlerin kalite güvenirliği, robotlara monte edilen Visual Part Checker cihazları ile garanti altına alınmıştır.

2013 yılında Ar-Ge çalışmaları kapsamında, TÜBİTAK ortaklı arge projeleri, patent başvuruları ve faydalı model çalışmaları başlatılmıştır.

Dostel çalışanlarına; kendilerini geliştirebilmeleri adına eğitim olanakları sağlamakta ve yoğun iş temposundan uzaklaşmaları için çeşitli sosyal etkinlikler düzenleyerek insan odaklı yönetim anlayışını desteklemektedir.

Dostel büyüyen yenilikçi yapısı ve otomotive uzanan “DOST – EL” olma ilkesiyle gelişen Türkiye‘nin otomotiv sektöründeki lider kuruluşu olma yolunda hızla ilerlemektedir.